Bongasimme Riitta Nelimarkan taidetta Loviisasta

Aleksis Kiven Seuran jäsenet saivat kutsun seuran kunniajäseneltä, taiteilija, professori Riitta Nelimarkalta vierailemaan Bongan linnaan Loviisaan. Linnavierailulle osallistui noin parikymmentä seuran jäsentä ja avecia.

img_8535

img_8598
Bongan linna sijaitsee aivan Loviisan keskustassa

Linna on upea, sokkeloinen ja täynnä värikästä Nelimarkan taidetta. Aloitimme kierroksen kotoisasti keittiöstä, jossa nautimme kahvit ja herkkupitkot.

img_8506

Tämän jälkeen saimme opastetun kierroksen linnan taidekokoelmien keskellä. Taide-elämys tuli kuin tilauksesta keskelle pimeää marraskuuta, sillä Nelimarkan teosten räiskyvän iloiset värit olivat kuin väriterapiaa. Kierroksen jälkeen olo tuntui jotenkin iloisemmalta: värit tekivät siis tehtävänsä. Taisivatpa muutamat meistä hankkia taidetta tuliaisiksi kotiinkin.

img_8547

img_8521

img_8509

img_8584
Riitta Nelimarkka (vas.) ja Aleksis Kiven Seuran puheenjohtaja Sakari Katajamäki

Päätimme kulttuuripäivän kokoontumalla yhteiselle aterialle ravintola Bella Loviisaan, joka osoittautui erittäin hyväksi valinnaksi. Ruoka oli todella maukasta ja sijaintikin näppärästi lyhyen kävelymatkan päässä Bongan linnasta.

 

Suuret kiitokset päivän emännälle Riitta Nelimarkalle vieraanvaraisuudesta!

 

Katso lisää kuvia Bongan linnasta.

Vieraile Bongan linnan kotisivuilla.