Eskon puumerkki -palkinto Venäjän trollien tutkijalle Jessikka Arolle

Aleksis Kiven Seura on myöntänyt Eskon puumerkki -tunnustuspalkinnon toimittaja Jessikka Arolle.

Palkinto on vuodesta 1975 alkaen jaettu vuosittain henkilölle, joka on osoittanut omaavansa Nummisuutarin Eskolle kuuluvia luonteenpiirteitä, aitoa suomalaista sinnikkyyttä ja itsepäisyyttä, ja joka näiden ominaisuuksiensa ansiosta on piirtänyt puumerkkinsä aikakirjoihin.

Jessikka Aro on eskomaisen rohkeasti ja peräänantamattomasti tehnyt tutkivaa journalismia Venäjän informaatiosodankäynnistä ja Kremlin masinoimasta trollitehtaasta. Hänen tietokirjansa Putinin trollit. Tositarinoita Venäjän infosodan rintamilta (2019) valaisee Venäjän informaatiovaikuttamisen muotoja ja kertoo siitä, miten Aro on itsekin joutunut häiriköinnin ja maalittamisen kohteeksi. Teos on saanut laajasti lukijoita ja se on käännetty lähes kymmenelle kielelle.

”Jessikka Aro on rohkeasti näyttänyt koko maailmalle, kuinka trollit ovat tehneet petoskauppaa ja kuljeskelleet valheen kengillä”, Aleksis Kiven Seuran johtokunta kiteyttää valintaansa.

Eskon puumerkki -mitali luovutettiin Jessikka Arolle Nurmijärvellä tiistaina 10.10.2023.

Jessikka Aro. Kuva: Nelli Kivinen.